The 2018 Creative Arts Emmy Awards have come and gone.

On Saturday, Sept. 8 and Sunday, Sept. 9, 2018, the 70th Annual Creative Arts Emmy Awards were held at the Microsoft Theater in Los Angeles. With a number of celebs attending, including This Is Us star Sterling K. Brown and the hosts of Queer Eye, the evening celebrated the year’s artistic and technical achievements in television.

Over the course of the weekend, Game of Thrones and Saturday Night Live led the pack with seven wins each, while Anthony Bourdain: Parts Unknown and Jesus Christ Superstar Live followed closely behind with five awards each. Meanwhile, singer-songwriter John Legend and fellow JCS producers Tim Rice and Andrew Lloyd Webber had a special reason to celebrate after taking home the trophy for Outstanding Variety Special, as the win made each a member of the coveted EGOT club.

Just ahead of the 70th Annual Primetime Emmy Awards, which will be hosted by SNL stars Michael Che and Colin Jost on Monday, Sept. 17, at 8 p.m. EST on NBC, highlights from the Creative Arts Emmys will air next Saturday, Sept. 15, at 8 p.m. EST on FXX. While we wait to tune into both shows, below is the complete list of this weekend’s nominees and winners (via Entertainment Tonight).

Outstanding Character Voice-Over Performance

Seth MacFarlane, American Dad!

WINNER: Alex Borstein, Family Guy

Seth MacFarlane, Family Guy 

Russi Taylor, The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

Dan Castellaneta, The Simpsons 

Outstanding Animated Program

Baymax Returns (Big Hero 6: The Series) 

Bob’s Burgers 

WINNER: Rick And Morty 

The Simpsons 

South Park

Outstanding Short Form Animated Program

Adventure Time 

WINNER: Robot Chicken 

Steven Universe 

Teen Titans Go! 

We Bare Bears

Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One Hour Or More)

American Horror Story: Cult

WINNER: The Handmaid’s Tale – “June”

The Handmaid’s Tale – “Seeds”

Ozark

Twin Peaks

Outstanding Production Design For A Narrative Period Or Fantasy Program (One Hour Or More)

The Alienist

The Crown

WINNER: Game Of Thrones

The Marvelous Mrs. Maisel

Westworld

Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour Or Less)

Atlanta Barry

WINNER: GLOW 

Grace And Frankie 

Silicon Valley 

Will & Grace

Outstanding Production Design For A Variety, Reality Or Reality-Competition Series

Bill Nye Saves The World 

Dancing With The Stars

Last Week Tonight With John Oliver

WINNER: Saturday Night Live  

The Voice

Outstanding Production Design For A Variety Special

Carol Burnett Show 50th Anniversary Special 

The 75th Annual Golden Globe Awards 

60th Annual Grammy Awards

WINNER: Jesus Christ Superstar Live In Concert 

The Oscars

Outstanding Casting For A Comedy Series

Atlanta  

Barry 

GLOW  

WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel 

Silicon Valley 

Outstanding Casting For A Drama Series

WINNER: The Crown 

Game Of Thrones 

The Handmaid’s Tale 

Stranger Things 

Westworld 

Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or Special

WINNER: The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story

Godless 

Jesus Christ Superstar Live In Concert 

The Looming Tower 

Patrick Melrose 

Outstanding Casting For A Reality Program

Born This Way 

Project Runway

WINNER: Queer Eye 

RuPaul’s Drag Race 

The Voice

Outstanding Choreography

The Late Late Show With James Corden Routines: The Greatest Showman, Crosswalk the Musical, Chloe Arnold, Choreographer

WINNER: So You Think You Can Dance Routines: Brand New, To Make You Feel My Love, Mandy Moore, Choreographer 

So You Think You Can Dance Routines: Change Is Everything, Strange Fruit, Travis Wall, Choreographer

So You Think You Can Dance Routines: The Man That Got Away, L-O-V-E, Al Blackstone, Choreographer

So You Think You Can Dance Routines: Prism, Say You Won’t Let Go, Christopher Scott, Choreographer

Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series

The Ranch Donald A. Morgan, ASC, Director of Photography

Superior Donuts Patti Lee, Director of Photography

WINNER: Will & Grace Gary Baum, ASC, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour)

WINNER: Atlanta Christian Sprenger, Director of Photography

Barry Paula Huidobro, Director of Photography

The End Of The F***ing World Justin Brown, Director of Photography

GLOW Christian Sprenger, Director of Photography

Insecure Patrick Cady, ASC, Director of Photography

Mozart In The Jungle Tobias Datum, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (One Hour)

WINNER: The Crown Adriano Goldman, ASC, ABC, Director of Photography

The Handmaid’s Tale Colin Watkinson, Director of Photography

Legion, Dana Gonzales ASC, Director of Photography

The Marvelous Mrs. Maisel M. David Mullen, ASC, Director of Photography

Ozark Ben Kutchins, Director of Photography

Stranger Things Tim Ives, Director of Photography

Westworld John Grillo, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie

The Alienist PJ Dillon, ISC, Director of Photography

Fahrenheit 451 Kramer Morgenthau, ASC, Director of Photography

WINNER: Genius: Picasso Mathias Herndl, Director of Photography

Godless Steven Meizler, Director of Photography

Twin Peaks Peter Deming, ASC, Director of Photography

USS Callister (Black Mirror) Stephan Pehrsson, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program

Anthony Bourdain: Parts Unknown – “Lagos” Morgan Fallon, Director of Photography, Jerry Risius, Director of Photography, Tarik Hameedi, Director of Photography

Blue Planet II – “The Deep” Gavin Thurston, Photography

Blue Planet II – “One Ocean” Ted Giffords, Photography, Roger Munns, Photography

Chef’s Table Adam Bricker, Director of Photography

WINNER: Jane Ellen Kuras, Director of Photography, Hugo van Lawick, Archival Photography

Outstanding Cinematography For A Reality Program

The Amazing Race Joshua Gitersonke, Director of Photography, Alan Weeks, Cinematography by, Ryan Shaw, Cinematography by, David D’Angelo, Cinematography by, Petr Cikhart, Cinematography by

Born This Way Bruce Ready, Director of Photography

Deadliest Catch David Reichert, Director of Photography, Charlie Beck, Director of Photography, Kelvon Agee, Director of Photography, Ben Staley, Director of Photography, Josh Thomas, Director of Photography

Also read:  ARAMIDE: Why I admire Alicia Keys

WINNER: Life Below Zero Danny Day, Director of Photography, John Griber, Director of Photography, Mike Cheeseman, Director of Photography, Simeon Houtman, Director of Photography, Terry Pratt, Director of Photography 

Queer Eye Garrett Rose, Director of Photography

RuPaul’s Drag Race Michael Jacob Kerber, Director of Photography

Outstanding Commercial

“Alexa Loses Her Voice” – Amazon

“Earth: Shot On iPhone” – iPhone

“In Real Life – Monica Lewinsky” – Anti-Bullying

“It’s A Tide Ad” – Tide

WINNER: “The Talk” – P&G – My Black Is Beautiful

Outstanding Period Costumes

The Alienist

WINNER: The Crown

Genius: Picasso

The Marvelous Mrs. Maisel

Outlander

Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes

Fahrenheit 451

WINNER: Game Of Thrones

The Handmaid’s Tale

A Series Of Unfortunate Events

Westworld

Outstanding Contemporary Costumes 

WINNER: The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story

black-ish

Empire

Grace And Frankie

This Is Us

Outstanding Costumes For Variety, Nonfiction Or Reality Programming

Dancing With The Stars 

Jesus Christ Superstar Live In Concert

WINNER: RuPaul’s Drag Race 

Saturday Night Live

Tracey Ullman’s Show

Outstanding Directing For A Variety Series

Andre Allen, Full Frontal With Samantha Bee – “Episode 2061”

Paul Pennolino, Last Week Tonight With John Oliver – “Episode 421”

Tim Mancinelli, The Late Late Show With James Corden – “Episode 0416”

Jim Hoskinson, The Late Show With Stephen Colbert – “Episode 438”

Carrie Brownstein, Portlandia – “Riot Spray”

WINNER: Don Roy King, Saturday Night Live – “Host: Donald Glover”  

Outstanding Directing For A Documentary/Nonfiction Program

Bryan Fogel, Icarus

WINNER: Brett Morgen, Jane

Ken Burns and Lynn Novick, The Vietnam War • Episode 8: The History Of The World (April 1969-May 1970)

Chapman Way and Maclain, Way Wild Wild Country – “Part 3”

Judd Apatow, The Zen Diaries Of Garry Shandling

Outstanding Directing For A Reality Program

Bertram van Munster, The Amazing Race – “It’s Just A Million Dollars, No Pressure”

Patrick McManus, American Ninja Warrior – “Daytona Beach Qualifiers”

WINNER: Nick Murray, RuPaul’s Drag Race – “10s Across The Board”

Ken Fuchs, Shark Tank – “Episode 903”

Alan Carter, The Voice – “Live Top 11 Performances”

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series

Game Of Thrones – “Beyond The Wall” Tim Porter, ACE, Editor

Game Of Thrones – “The Dragon And The Wolf” Crispin Green, Editor

Game Of Thrones – “The Spoils Of War” Katie Weiland, ACE, Editor

WINNER: The Handmaid’s Tale – “June” Wendy Hallam Martin, Editor

Stranger Things – “Chapter Nine: The Gate” Kevin D. Ross, ACE, Editor

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series

Atlanta – “Alligator Man” Isaac Hagy, Editor

Atlanta – “Teddy Perkins” Kyle Reiter, Editor

Barry – “Chapter Eight: Know Your Truth” Kyle Reiter, Editor

Barry – “Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going” Jeff Buchanan, Editor

WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel – “Pilot” Brian A. Kates, ACE, Editor

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series

The Big Bang Theory – “The Bow Tie Asymmetry” Peter Chakos, Editor

Mom – “Crazy Snakes And A Clog To The Head” Joe Bella, Editor

One Day At A Time – “Not Yet” Pat Barnett, ACE, Editor

Roseanne – “Darlene v. David” Brian Schnuckel, ACE, Editor

WINNER: Will & Grace – “Grandpa Jack” Peter Beyt, Editor

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or Movie

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – “Alone” Emily Greene, Editor

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – “House By The Lake” Shelly Westerman, Editor

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – “Manhunt” Chi-Yoon Chung, Editor

Twin Peaks – “Part 8” Duwayne Dunham, Editor

WINNER: USS Callister (Black Mirror) Selina MacArthur, Editor

Outstanding Picture Editing For Variety Programming

Carpool Karaoke Primetime Special 2018 Brad Conlin, Editor Tom Jarvis, Editor

Dave Chappelle: Equanimity Jeff U’ren, Editor

Drunk History – “Heroines” John Cason, Editor

Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated) Jesse Coane, Editor, Charles Divak, Editor, Daphne Gomez-Mena, Editor, Andrew Mendelson, Editor, Tennille Uithof, Editor

Last Week Tonight With John Oliver – “Wax President Harding (segment)” Anthony Miale, Editor

WINNER: Last Week Tonight With John Oliver – “Border Patrol (segment)” Ryan Barger, Editor

Outstanding Picture Editing For A Nonfiction Program

WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown – “Lagos” Hunter Gross, ACE, Editor 

The Defiant Ones – “Episode 3” Lasse Järvi, Editor Doug Pray, Editor

Jane Joe Beshenkovsky, ACE, Editor, Brett Morgen, Editor, Will Znidaric, Editor

Wild Wild Country – “Part 3” Neil Meiklejohn, Editor

The Zen Diaries Of Garry Shandling Joe Beshenkovsky, ACE, Editor

Outstanding Picture Editing For A Structured Or Competition Reality Program

The Amazing Race – “It’s Just A Million Dollars, No Pressure”

American Ninja Warrior • Daytona Beach Qualifiers

WINNER: Queer Eye 

RuPaul’s Drag Race 

The Voice

Outstanding Picture Editing For An Unstructured Reality Program

Born This Way 

Deadliest Catch – “Battle Lines”

Life Below Zero – “The 11th Hour”

RuPaul’s Drag Race: Untucked – “10s Across The Board”

WINNER: United Shades Of America With W. Kamau Bell – “Sikhs In America”

Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series

The Crown 

Game Of Thrones  

GLOW  

The Marvelous Mrs. Maisel

WINNER: Westworld

Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special

Dancing With The Stars 

Jesus Christ Superstar Live In Concert 

WINNER: RuPaul’s Drag Race 

Saturday Night Live 

The Voice

Outstanding Hairstyling For A Limited Series Or Movie

American Horror Story: Cult

WINNER: The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story

Genius: Picasso 

Godless 

The Last Tycoon 

Twin Peaks

Outstanding Interactive Program

The Daily Show With Trevor Noah 

Full Frontal With Samantha Bee 

WINNER: Last Week Tonight With John Oliver  

The Late Late Show With James Corden 

Saturday Night Live

Outstanding Original Interactive Program

Also read:  Saturday Savings: Bachelorette Rachel Lindsay's LWD Is 40% Off

Back To The Moon 

Blade Runner 2049: Memory Lab 

Coco VR

WINNER: NASA JPL: Cassini’s Grand Finale

Spider-Man Homecoming VR Experience

Outstanding Creative Achievement in Interactive Media Within a Scripted Program

Mr. Robot 

Rick And Morty 

Silicon Valley 

13 Reasons Why

WINNER: Westworld

Outstanding Creative Achievement in Interactive Media Within an Unscripted Program

WINNER: CONAN Without Borders 

The Oscars 

RuPaul’s Drag Race 

Watch What Happens Live! With Andy Cohen 

America’s Got Talent 

Dancing With The Stars 

Saturday Night Live 

So You Think You Can Dance The Voice

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special

60th Annual Grammy Awards 

WINNER: Jesus Christ Superstar Live In Concert 

The Oscars 

Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake 

71st Annual Tony Awards

Outstanding Main Title Design

The Alienist 

Altered Carbon

WINNER: Counterpart

GLOW 

Westworld

Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

Game Of Thrones 

GLOW 

The Handmaid’s Tale 

This Is Us 

Vikings

WINNER: Westworld

Outstanding Makeup For A Limited Series Or Movie (Non-Prosthetic)

American Horror Story: Cult

WINNER: The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story

Genius: Picasso 

The Last Tycoon 

Twin Peaks

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special

American Horror Story: Cult  

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story 

WINNER: Game Of Thrones

Star Trek: Discovery 

Westworld

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)

WINNER: Game Of Thrones – “The Dragon And The Wolf” Ramin Djawadi

Marvel’s Jessica Jones – “AKA Playland” Sean Callery

Once Upon A Time – “Leaving Storybrooke” Mark Isham, Cindy O’Connor, and Michael Simon

SEAL Team – “Pattern Of Life” W.G. Snuffy Walden and A. Patrick Rose

Star Wars Rebels – “Family Reunion – And Farewell” Kevin Kiner

Westworld – “Akane No Mai” Ramin Djawadi

Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score)

Alias Grace – “Part 1” Mychael Danna and Jeff Danna

The Commuter (Philip K. Dick’s Electric Dreams) Harry Gregson-Williams

Crazy Diamond (Philip K. Dick’s Electric Dreams) Cristobal Tapia De Veer

Godless – “Homecoming” Carlos Rafael Rivera

WINNER: March Of The Penguins 2: The Next Step Cyril Aufort

USS Callister (Black Mirror) • Netflix, Daniel Pemberton

Outstanding Music Direction

Bruno Mars: 24K Magic Live At The Apollo Bruno Mars, Music Director

Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute Davey Johnstone, Music Director

The Oscars Harold Wheeler Music Director

Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake Adam Wayne Blackstone, Music Director

WINNER: Tony Bennett: The Library Of Congress Gershwin Prize For Popular Song Gregg Field, Music Director

Outstanding Original Music And Lyrics

“Totally Gay” Music & Lyrics by Mark Rivers, Big Mouth – “Am I Gay?”

“In The Market For A Miracle” Music & Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul, A Christmas Story Live!

“High Crimes and Misdemeanors” Music & Lyrics by Jonathan Coulton, The Good Fight – “Day 450”

“Just Getting Started” Lyrics by Alan Bergman and Marilyn Bergman, Music by Dave Grusin, If You’re Not In The Obit, Eat Breakfast

WINNER: “Come Back Barack” Music by Eli Brueggemann, Saturday Night Live – “Host: Chance The Rapper” 

“The Buddy Song” Music & Lyrics by Steve Martin, Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life

Outstanding Original Main Title Theme Music

WINNER: Godless Carlos Rafael Rivera

The Last Tycoon Mychael Danna

Marvel’s The Defenders John Paesano

The Putin Interviews Jeff Beal

Somebody Feed Phil Mike S. Olson, Bridget Ellen Kearney, Michael Calabrese, and Rachael Price

The Tick Chris Bacon

Outstanding Music Supervision

Atlanta – “Alligator Man” Jen Malone and Fam Udeorji

WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel Robin Urdang, Amy Sherman-Palladino, and Daniel Palladino

Stranger Things – “Trick Or Treat, Freak” Nora Felder

This Is Us – “That’ll Be The Day” Jennifer Pyken

Westworld – “Akane No Mai” Sean O’Meara

Outstanding Guest Actor In A Comedy Series

WINNER: Katt Williams, Atlanta

Sterling K. Brown, Brooklyn Nine-Nine 

Lin-Manuel Miranda, Curb Your Enthusiasm

Bryan Cranston, Curb Your Enthusiasm 

Bill Hader, Saturday Night Live  

Donald Glover, Saturday Night Live  

Outstanding Guest Actor In A Drama Series

Matthew Goode, The Crown

F. Murray Abraham, Homeland

Cameron Britton, Mindhunter

Gerald McRaney, This Is Us

WINNER: Ron Cephas Jones, This Is Us

Jimmi Simpson, Westworld

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series

Wanda Sykes, black-ish

Maya Rudolph, The Good Place

Jane Lynch, The Marvelous Mrs. Maisel

WINNER: Tiffany Haddish, Saturday Night Live

Tina Fey, Saturday Night Live

Molly Shannon, Will & Grace 

Outstanding Guest Actress In A Drama Series

Diana Rigg, Game Of Thrones

WINNER: Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Cherry Jones, The Handmaid’s Tale

Kelly Jenrette, The Handmaid’s Tale

Cicely Tyson, How To Get Away With Murder

Viola Davis, Scandal

Outstanding Actor In A Short Form Comedy Or Drama Series

Miles Tagtmeyer, Broken

DeStorm Power, Caught The Series

Alexis Denisof, I Love Bekka & Lucy

WINNER: James Corden, James Corden’s Next James Corden

Melvin Jackson Jr., This Eddie Murphy Role Is Mine, Not Yours

Outstanding Actress In A Short Form Comedy Or Drama Series

Kelli O’Hara, The Accidental Wolf

Diarra Kilpatrick, American Koko

WINNER: Christina Pickles, Break A Hip

Lee Garlington, Broken

Naomi Grossman, Ctrl Alt Delete

Megan Amram, An Emmy For Megan

Outstanding Narrator

WINNER: Sir David Attenborough, Blue Planet II 

Carl Reiner, If You’re Not In The Obit, Eat Breakfast

Morgan Freeman, March Of The Penguins 2: The Next Step

Charles Dance, Savage Kingdom

Liev Schreiber, 24/7 – “Canelo-Golovkin”

Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition Program

Ellen DeGeneres, Ellen’s Game Of Games

Jane Lynch, Hollywood Game Night

Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway 

WINNER: RuPaul, RuPaul’s Drag Race 

Also read:  The untold truth of Phil Hartman

W. Kamau Bell, United Shades Of America With W. Kamau Bell

Outstanding Television Movie

Fahrenheit 451 

Paterno 

The Tale

WINNER: USS Callister (Black Mirror)

Flint

Outstanding Variety Special (Live)

The 75th Annual Golden Globe Awards 

60th Annual Grammy Awards  

WINNER: Jesus Christ Superstar Live In Concert 

Night Of Too Many Stars: America Unites For Autism Programs The Oscars

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

Carol Burnett Show 50th Anniversary Special 

Carpool Karaoke Primetime Special 

WINNER: 2018 Dave Chappelle: Equanimity 

Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated) 

Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life

Outstanding Short Form Comedy Or Drama Series

aka Wyatt Cenac 

An Emmy For Megan 

Grey’s Anatomy: B Team

WINNER: James Corden’s Next James Corden

The Walking Dead: Red Machete

Outstanding Short Form Variety Series

Between The Scenes – The Daily Show  

WINNER: Carpool Karaoke: The Series 

Creating Saturday Night Live 

Gay Of Thrones 

Honest Trailers 

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – Cover Room

Outstanding Short Form Nonfiction Or Reality Series

The Americans: The Final Season 

WINNER: Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown 

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story: America’s Obsessions 

Jay Leno’s Garage 

Top Chef: Last Chance Kitchen

Outstanding Children’s Program

Alexa & Katie 

Fuller House

WINNER: The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special

A Series Of Unfortunate Events 

Star Wars Rebels

Outstanding Documentary Or Nonfiction Special

Icarus 

Jim & Andy: The Great Beyond – Featuring A Very Special, Contractually Obligated Mention Of Tony Clifton 

Mister Rogers: It’s You I Like 

Spielberg 

WINNER: The Zen Diaries Of Garry Shandling

Outstanding Documentary Or Nonfiction Series

American Masters 

Blue Planet II 

The Defiant Ones 

The Fourth Estate 

WINNER: Wild Wild Country 

Outstanding Informational Series Or Special

WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown 

Leah Remini: Scientology And The Aftermath 

My Next Guest Needs No Introduction With David Letterman 

StarTalk With Neil deGrasse Tyson 

Vice

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking

City Of Ghosts

Jane 

WINNER: Strong Island 

What Haunts Us

Outstanding Structured Reality Program

Antiques Roadshow 

Fixer Upper 

Lip Sync Battle 

WINNER: Queer Eye  

Shark Tank 

Who Do You Think You Are?

Outstanding Unstructured Reality Program

Born This Way 

Deadliest Catch 

Intervention 

Naked And Afraid 

RuPaul’s Drag Race: Untucked 

WINNER: United Shades Of America With W. Kamau Bell 

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

Game Of Thrones 

Homeland 

Star Trek: Discovery 

WINNER: Stranger Things 

Westworld 

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) and Animation

WINNER: Atlanta 

Ballers 

Barry 

Star Wars Rebels 

Vice Principals

Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or Special

American Horror Story: Cult 

Fahrenheit 451 

Godless 

Twin Peaks 

WINNER: USS Callister (Black Mirror) 

Waco

Outstanding Sound Editing For A Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown 

Blue Planet II 

The Defiant Ones 

Jane 

The Vietnam War • Episode 6: Things Fall Apart (January 1968-July 1968) 

Wild Wild Country

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

WINNER: Game Of Thrones 

The Handmaid’s Tale 

Mr. Robot 

Stranger Things 

Westworld

Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or Movie

The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story 

Fahrenheit 451 

WINNER: Genius: Picasso 

Twin Peaks 

Waco

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) and Animation

WINNER: Barry 

Family Guy 

Modern Family 

Mozart In The Jungle 

Silicon Valley

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special

60th Annual Grammy Awards 

WINNER: Jesus Christ Superstar Live In Concert 

Last Week Tonight With John Oliver 

The Oscars 

The Voice

Outstanding Sound Mixing For A Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown 

The Defiant Ones 

Jane 

The Vietnam War  

Wild Wild Country

Outstanding Special Visual Effects 

Altered Carbon 

WINNER: Game Of Thrones 

Lost In Space 

Stranger Things 

Westworld

Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role

WINNER: The Alienist 

The Crown 

Gotham 

The Handmaid’s Tale 

Mr. Robot 

Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or Variety Program

Brooklyn Nine-Nine Norman Howell, Stunt Coordinator

Cobra Kai Hiro Koda, Stunt Coordinator

WINNER: GLOW Shauna Duggins, Stunt Coordinator

Saturday Night Live Brian Kenneth Smyj, Stunt Coordinator

Shameless Eddie Perez, Stunt Coordinator

Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie

The Blacklist Cort L Hessler III, Stunt Coordinator

Blindspot Christopher Place, Stunt Coordinator

WINNER: Game Of Thrones Rowley Irlam, Stunt Coordinator

Marvel’s The Punisher Thom Williams, Stunt Coordinator

Westworld Doug Coleman and Brian Machleit, Stunt Coordinator

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

The Big Bang Theory 

Dancing With The Stars 

Jimmy Kimmel Live! 

Last Week Tonight With John Oliver 

WINNER: Saturday Night Live  

The Voice

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Limited Series, Movie Or Special

Carpool Karaoke Primetime Special 2018 

WINNER: Jesus Christ Superstar Live In Concert 

The Oscars 

2018 Rock And Roll Hall Of Fame Induction Ceremony 

Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake 

Outstanding Writing For A Nonfiction Program

WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown – “Southern Italy” Anthony Bourdain

The Defiant Ones – “Episode 1” Allen Hughes, Lasse Järvi, and Doug Pray

Icarus Bryan Fogel, Mark Monroe, and Jon Bertain

Jane Brett Morgen

Mister Rogers: It’s You I Like JoAnn Young

The Vietnam War • Episode 8: The History Of The World (April 1969-May 1970) Geoffrey C. Ward

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here